Fortsätt till huvudinnehåll

Blivit beroende igen..

Eftersom värmen inte heller ännu idag gav med sig åkte vi ut till Camillas systers villa för att få komma nära havet och ta ett svalkande dopp när så behövdes.

Efter att vi simmat en lång stund kom vi på att det skulle vara spännande att testa på att snorkla även här, vattnet var riktigt varmt och klart så borde inte vara några problem att flyta fram med snorkel.
Även om man inte på något sätt kan förvänta sig att se något sådant som man gör på typiska snorkelställen, som korallrev och exotiska fiskar, så såg det förvånansvärt lovande ut.

Så klart kunde jag inte hålla mig, så jag tog bilen och åkte in till Prisma för att kolla om där fanns dykarglasögon och snorklar, och visst fanns det. Inhandlade åt både oss och åt M o. D.

Efter lite inkörning så började vi flyta runt och undersöka, och ja det är ganska intressant att snorkla här också. Jag avslutade dagen med småfiskar som åt av mina händer medan mörtar och abborrar i olika storlekar simmade nyfikna förbi och smaskade i sig av bottenslammet som jag virvlat upp. En speciell känsla när fiskarna är mera nyfikna på en än vad dom är rädda, som dom i vanliga fall brukar vara.

Så har ni möjlighet nu när vattnet är varmt även ute till havs så passa på och snorkla! Åk ut till Fäboda, Pörkenäs, Öuran eller något liknande ställe var vattnet är relativt klart, och testa! Är man osäker med snorkeln lönar det sig att använda flytväst då behöver man inte tänka på att hålla sig ovanför vattenytan utan man kan istället koncentrera sig till hundra procent på att titta runt och känna efter.


Bilderna är lånade från Fotosidan.se


Nu vill jag bara ha en kamera att fotografera under vattnet med, men det kanske nog får vänta en stund. :)

Ha en bra arbets- eller semestervecka!

/Jesper

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Tukaner, sengångare och papegojor

Idag var det meningen att vi skulle lämna San José och resa vidare, men en av våra väskor saknades ännu så vi var tvungna att stanna ännu en natt här. Vi har utnyttjat denna extra dag här mycket väl. Tillsammans med två belgiska tjejer, som bor på samma hostel, åkte vi iväg till Toucan Sanctuary en bit utanför San José. Där möttes vi av Leslie och hennes man som driver stället sedan 10 år tillbaka. Det hela började med att de startade ett rescue center för tukaner, men så småningom blev det flera och flera fågelarter och i dagsläget finns där också olika däggdjur. För 3 år sedan öppnades stället för turister för att underlätta den ekonomiska delen. Det är ingen liten verksamhet som drivs där, det finns över 100 fåglar och ca 20 däggdjur. Till alla dessa behövs inhägnader, mat och veterinärvård. Vi blev guidade runt på området och fick bekanta oss med alla djuren och Leslie berättade deras historia, hur de hamnat där och vi fick se bilder på hur de sett ut när de kommit dit. Skrämma

Vinterturskidning i ytterligheternas Sarek - del 1

När vi åkte iväg till Sarek kändes det som att vi skulle vara borta jättelänge, sist och slutligen så gick det ju jättesnabbt. Nu är vi hemma igen efter en superfin tur i ytterligheternas Sarek. Sarek är otroligt vackert, hänförande, ståtligt och mäktigt samtidigt som det kan vara grymt, kargt och obarmhärtigt, men framför allt ligger det nåt magiskt över Sarek som bara kan upplevas på plats. Jag ska i alla fall göra ett försök att återge vad vintersarek har att bjuda på. Vår tur startade denna gång vid Ritsem fjällstation därifrån vi åkte snöskoter över sjön till Akkastugorna. Vid Akkastugorna började sedan vår skidfärd genom Sarek. Första dagen slog vi läger redan efter ca 2 h eftersom klockan hunnit bli mycket och vi var denna natt ännu nedanför trädgränsen. Vi vaknade följande morgon till hård blåst och färden över sjön Kutjaure blev en mycket blåsig och blöt historia när vinden tilltog och det dessutom snöade ymnigt. Vi kom till lunchen passligt fram till Kisurisstugan där vi

Helgvandring i Rokua nationalpark

I helgen besökte vi igen en gång Rokua nationalpark, denna gång tillsammans med ett gäng arbiskursister från Nykarleby Arbis. Vi var ett gäng på sammanlagt 11 personer samt en hund som startade från Jakobstad på lördagmorgon. Efter kaffepaus i Ylivieska kom vi fram några timmar senare till Rokua Health and Spa varifrån vandringen skulle börja. Terrängen i Rokua är väldigt lättvandrad på så vis att stigarna är väl preparerade och det finns nästan inga rötter och stenar över huvudtaget. Dock är det ganska kuperad terräng så det går mycket upp och ner och ställvis kan det vara lite sandigt. Helhetsintrycket är ändå lätt vandring. Lättvandrade stigar.  Omplåstring.  Hela gänget utom kameramannen Jesper.  Rokua nationalpark är främst känt för sitt unika högplatåområde med sandåsar, lavmoar och Finlands största dödisgrop. Parken bildades 1956 för att skydda dessa ås- och dynformationer som är en följd av landhöjningen efter istiden. Området är landets viktigaste skyddsområde