Fortsätt till huvudinnehåll

Skiexpo

Vintern börjar sakta smyga sig på och det betyder att vandringsmöjligheterna blir sämre för en tid framöver. Det har redan en längre tid varit väldigt vått på många ställen så nu väntar vi på snö istället så går det att ta sig fram på skidor istället.

I helgen har vi varit på skiexpo http://web.finnexpo.fi/Sites1/Skiexpo/Sivut/default.aspx i Helsingfors för att samla lite inspiration till vinteraktiviteter. Hittade nog lite av varje där, men mest kläder, skid- och snowboardutrustning ändå. Hem med oss fick vi två stycken termosmuggar som passar utmärkt till dagsutflykter och ett ullmaxunderställ  (testvinnare i Runners World). Hade också turen att vinna en t-shirt från nylanserade lumipallo :)



Här kommer lite idéer om vinteraktiviteter:
Huskysafari är något som jag alltid har önskat att få prova på. Utbudet är ganska stort och finns på många vintersturistorter, bl.a Ukkohalla, Kuhmo, Levi, Ylläs och Vuokatti. Finns turer fr.o.m. 1 h upp till 6 dagar. Hoppas kunna förverkliga denna önskan under vinterns gång.

Jag har haft turen att gå i en sådan skola som haft tillgång till klättervägg och har därmed fått lära mig grunderna i klättring. Klättring utomhus är ännu otestat men idén till isklättring dök upp under expot. Bliss adventure ordnar isklättring i Pyhätunturi och Posio.

I Koli nationalpark ordnas i mars 2013 för 20:nde gången Kolin maisemahiihto. Det finns 10 olika sträckor att välja mellan, allt från 5-69 km. Ett annat sätt att uppleva Kolis vackra natur på. Kan kombineras med en skön hotellweekend.

Ser fram emot en upplevesrik vinter. :)

Tack Jonathan och Lina för boendet!





Camilla



Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Tukaner, sengångare och papegojor

Idag var det meningen att vi skulle lämna San José och resa vidare, men en av våra väskor saknades ännu så vi var tvungna att stanna ännu en natt här. Vi har utnyttjat denna extra dag här mycket väl. Tillsammans med två belgiska tjejer, som bor på samma hostel, åkte vi iväg till Toucan Sanctuary en bit utanför San José. Där möttes vi av Leslie och hennes man som driver stället sedan 10 år tillbaka. Det hela började med att de startade ett rescue center för tukaner, men så småningom blev det flera och flera fågelarter och i dagsläget finns där också olika däggdjur. För 3 år sedan öppnades stället för turister för att underlätta den ekonomiska delen. Det är ingen liten verksamhet som drivs där, det finns över 100 fåglar och ca 20 däggdjur. Till alla dessa behövs inhägnader, mat och veterinärvård. Vi blev guidade runt på området och fick bekanta oss med alla djuren och Leslie berättade deras historia, hur de hamnat där och vi fick se bilder på hur de sett ut när de kommit dit. Skrämma

Vinterturskidning i ytterligheternas Sarek - del 1

När vi åkte iväg till Sarek kändes det som att vi skulle vara borta jättelänge, sist och slutligen så gick det ju jättesnabbt. Nu är vi hemma igen efter en superfin tur i ytterligheternas Sarek. Sarek är otroligt vackert, hänförande, ståtligt och mäktigt samtidigt som det kan vara grymt, kargt och obarmhärtigt, men framför allt ligger det nåt magiskt över Sarek som bara kan upplevas på plats. Jag ska i alla fall göra ett försök att återge vad vintersarek har att bjuda på. Vår tur startade denna gång vid Ritsem fjällstation därifrån vi åkte snöskoter över sjön till Akkastugorna. Vid Akkastugorna började sedan vår skidfärd genom Sarek. Första dagen slog vi läger redan efter ca 2 h eftersom klockan hunnit bli mycket och vi var denna natt ännu nedanför trädgränsen. Vi vaknade följande morgon till hård blåst och färden över sjön Kutjaure blev en mycket blåsig och blöt historia när vinden tilltog och det dessutom snöade ymnigt. Vi kom till lunchen passligt fram till Kisurisstugan där vi

Helgvandring i Rokua nationalpark

I helgen besökte vi igen en gång Rokua nationalpark, denna gång tillsammans med ett gäng arbiskursister från Nykarleby Arbis. Vi var ett gäng på sammanlagt 11 personer samt en hund som startade från Jakobstad på lördagmorgon. Efter kaffepaus i Ylivieska kom vi fram några timmar senare till Rokua Health and Spa varifrån vandringen skulle börja. Terrängen i Rokua är väldigt lättvandrad på så vis att stigarna är väl preparerade och det finns nästan inga rötter och stenar över huvudtaget. Dock är det ganska kuperad terräng så det går mycket upp och ner och ställvis kan det vara lite sandigt. Helhetsintrycket är ändå lätt vandring. Lättvandrade stigar.  Omplåstring.  Hela gänget utom kameramannen Jesper.  Rokua nationalpark är främst känt för sitt unika högplatåområde med sandåsar, lavmoar och Finlands största dödisgrop. Parken bildades 1956 för att skydda dessa ås- och dynformationer som är en följd av landhöjningen efter istiden. Området är landets viktigaste skyddsområde