Fortsätt till huvudinnehåll

Geocaching som en del av ditt friluftsliv.

Många har troligen vid detta laget hört iaf. något om denna fortfarande lite konstiga och kanske pinsamma aktivitet. Fullvuxna människor som slaviskt springer runt med sin kompass och söker "skatter" i stolpar, under staket, uppe i träd och nere i vattnet.



Jag vet att många som stött på geocacheare har funderat vilka konstiga typer det är som gång på gång går fram och tillbaka och kollar på dendär helt till synes vanliga stolpen.
Orsaken till detta är att man som geocachare tror att man ser mindre misstänkt ut då än om man helt enkelt bara står och undersöker stolpen i 25minuter för att hitta dendär microcontainern som någon gjort av en liten skruv vilken ser ut att exakt passa in på stolpen.

Ja, har ni nångång sett någon liknande typ av aktivitet, fråga först personen innan ni ringer polisen och säger att någon sjuk man/kvinna står och gnider sig mot en stolpe och ni är rädda för era barn. Har tyvärr inte varit med om detta scenario men har ett antal gånger tänkt vad folk egentligen tänker, man känner sig aningen korkad.

Nu spårade ju detta ur så vi drar oss snabbt tillbaka till fakta.

Innan vi börjar - Om du är en till naturen lat typ, du kommer inte att orka läsa detta inlägg tro mig! Scrolla bara ner till videon och titta på den! 

Vad är geocaching?
1. Geocaching är aktiviteten där du laddar ner en eller flera koordinater till en geocache från geocaching.com och överför dom till din gps eller smarttelefon.

2. När du sedan fått koordinaterna i din gps beger du dig ut för att söka efter containern. Jag rekommenderar att du börjar med en cache som inte finns i urban terräng, som har en lätt svårighetsgrad och stor cachecontainer. Denna info syns på geocaching.com, läs där!

3. Framme vid ground zero (dvs. där din gps visar 0 meter till slutdestination) kan man med fördel sätta undan gpsen för stunden och börja leta efter någon slags container. Vad man egentligen gör som första sak är att titta runt sig och söka efter något skumt, något som inte passar in.

4. När man väl har hittat cachen / om man hittar cachen (och cachen är en traditional, dvs endast en form av burk.) öppnar man den och hittar en loggbok, i denna loggbok antecknar du ditt cachenamn dvs. namnet som du registrerat på geocaching.com.
I containern kan även finnas swag (saker som man får ta med sig om man lägger en sak med motsvarande värde i tillbaka.)

5. När man kommer hem registrerar man sitt fynd på geocaching.com

Så fungerar i geocaching i sin enklaste form, sedan kan man utveckla detta med olika typer av cacher, som multi (fler-stegs-cache), mystery, letter, earth cache osv.

Varför håller man på med geocaching?
Orsaken till varför vi fortsatte och fortsatte att "cachea" var inte egentligen för att vi var så förtjusta i att krypa runt under stenar och söka en plastlåda. Orsaken var att man får se alla möjliga intressanta ställen även i närområdet som man aldrig visste att fanns, ofta får man också veta en del historia om platsen genom att läsa cachens beskrivning. tex. placerar någon en cache vid strandcamping brukar man ofta skriva en liten historia om strandcamping i cachens beskrivning. Detta mycket för att folk som inte känner till stället ska kunna få en försmak.

Vad behöver man?
Dator med internet och en manick som har gps. Lite tålamod när man söker skadar heller inte. :)

Kostar geocaching något?
Förutom gps-manicken kostar det inget att syssla med geocaching. Medlemskapet på geocaching.com är gratis.

Regler?
Ja, det finns regler kolla dessa på geocaching.com


Är du intresserad, skaffa ett geocaching konto och prova på! 



Right on - Introduktionsvideo till geocaching.




/ Jesper

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Tukaner, sengångare och papegojor

Idag var det meningen att vi skulle lämna San José och resa vidare, men en av våra väskor saknades ännu så vi var tvungna att stanna ännu en natt här. Vi har utnyttjat denna extra dag här mycket väl. Tillsammans med två belgiska tjejer, som bor på samma hostel, åkte vi iväg till Toucan Sanctuary en bit utanför San José. Där möttes vi av Leslie och hennes man som driver stället sedan 10 år tillbaka. Det hela började med att de startade ett rescue center för tukaner, men så småningom blev det flera och flera fågelarter och i dagsläget finns där också olika däggdjur. För 3 år sedan öppnades stället för turister för att underlätta den ekonomiska delen. Det är ingen liten verksamhet som drivs där, det finns över 100 fåglar och ca 20 däggdjur. Till alla dessa behövs inhägnader, mat och veterinärvård. Vi blev guidade runt på området och fick bekanta oss med alla djuren och Leslie berättade deras historia, hur de hamnat där och vi fick se bilder på hur de sett ut när de kommit dit. Skrämma

NatVenture 5 år!!

Kan ni fatta att det redan gått 5 år sen vi grundade NatVenture?! Det är helt otroligt hur snabbt 5 år har gått. I maj 2016 drog vi vår allra första kurs - mtbkurs för nybörjare och den kursen finns ännu med i vårt utbud och igår var sista kurskvällen för årets cyklister.   I maj 2016 höll vi vår allra första mtb-kurs för nybörjare.  Hösten 2016 guidade vi vår första vandring med övernattning i Rokua nationalpark. Tidig höstmorgon i Rokua. Wild Kids äventyrsläger skapade vi tillsammans med Ulrika första gången sommaren 2017. Nu är de årligen återkommande under höstlovet.  När jag var i tonåren minns jag hur pappa och jag satt hemma i köket i mitt barndomshem och funderade på vad jag skulle jobba med när jag "blev stor". I något skede pratade vi om att jag skulle bli vildmarksguide och pappa sa något i stil med "tänk om du skulle få jobba i vildmarken i Alaska" och där nånstans såddes nog ett frö till min dröm om att nån gång bli vildmarksguide. Vägen till att bli vi

Ledig dag i Dividalen nationalpark

Det känns nu som att vi kommit in i den andra ronden av vår vistelse här i Norge. Jobbet har börjat stabilisera sig och vi har nu två lediga dagar per vecka. Det betyder också att vi har mera ork att se oss omkring och utforska vår omgivning. Idag hade Jesper och jag ledig dag tillsammans och vi beslöt oss för att ta en dagstur på skidor i nationalparken Dividalen som inte ligger så långt borta från var vi bor. Dreggfjellet Finurliga infällda infoskyltar som berättar om områdets ekologi. Övre Dividalen nationalpark grundades 1971 och förstorades år 2006, den är hela 770 km² stor. Nationalparken har ett rikt djur- och växtliv och där finns speciellt många fågelarter. Det finns också många olika arter av rovdjur, men mest känd är parken för en av de tätaste populationerna av järv i hela Nordeuropa. Samerna har långa traditioner i Dividalen och namnet "Dividalen" kommer från samiskans ord "dievva" som betyder "en ganska rund, torr kulle"